Műanyag autóalkatrészek hegesztése
Az autĂłjavĂtásban a törött, sĂ©rĂĽlt, hĹ‘re lágyulĂł anyagbĂłl kĂ©szĂĽlt alkatrĂ©szek javĂtására a forrĂłlevegĹ‘s (hĹ‘lĂ©g) hegesztĂ©s tekinthetĹ‘ a legjobb mĂłdszernek. A tartĂłsság, a bázisanyaggal megegyezĹ‘ mechanikai Ă©s kĂ©miai tulajdonságok, Ă©s a hegesztĂ©s folyamatának egyszerűsĂ©ge rĂ©szesĂti elĹ‘nyben a hĹ‘lĂ©ghegesztĂ©st a ragasztási eljárásokkal szemben. A forrĂłlevegĹ‘s hegesztĂ©s a fĂ©mhegesztĂ©shez hasonlĂt a leginkább. RĂ©gĂłta elterjedt a csĹ‘vezetĂ©kek hegesztĂ©sĂ©nĂ©l, manapság azonban egyre szĂ©lesebb körben alkalmazzák az egyszerűsĂ©ge Ă©s a szerszám mobilitása miatt.HegesztĂ©skor a bázisanyagot Ă©s az adalĂ©kanyagot a felmelegĂtett gáz a fugafelĂĽleteken plasztikussá teszi, majd nyomás hatására jön lĂ©tre a kötĂ©s.
A hegesztési eljárás:
A műanyag alkatrészek hegesztési eljárása - függetlenül az alapanyagtól, a segédanyagtól, a hegesztés helyétől és a hőmérséklettől - a következő műveletekből áll:
- kimelegĂtĂ©s
- összeillesztés
- heftelés
- belső felület csiszolása
- keresztirányú hegesztések
- hosszirányú hegesztés a belső oldalon
- a külső rész bemarása
- hegesztés
- befejező megmunkálás
A hegesztés folyamata:
A hegesztĂ©s kĂ©zi hĹ‘lĂ©gfĂşvĂł kĂ©szĂĽlĂ©kkel hajthatĂł vĂ©gre.BeállĂtjuk a hegesztĂ©shez szĂĽksĂ©ges hĹ‘mĂ©rsĂ©kletet az anyag tĂpusátĂłl Ă©s vastagságátĂłl fĂĽggĹ‘en. A hegesztĂ©st a belsĹ‘ (nem láthatĂł) oldalon kezdjĂĽk. A pontosan összeillesztett rĂ©szeket az Ăşn. heftelĹ‘ (összehĂşzatĂł) fĂşvĂłkával egymáshoz rögzĂtjĂĽk. Ez csak egy ideiglenes kötĂ©s, az összehegesztendĹ‘ darabokat tartja meg esetleges elmozdulásuk ellen. ElĹ‘ször keresztirányĂş, kb. 3-4 cm hosszĂşságĂş megfogatĂł varratokat helyezĂĽnk el a törĂ©s vĂ©geinĂ©l, ami már megfelelĹ‘ kötĂ©st biztosĂt, majd a kihűlĂ©se után vĂ©gighegesztjĂĽk a teljes felĂĽletet. Hosszabb hegesztĂ©seknĂ©l ajánlott 10-15 cm-enkĂ©nt további keresztmegfogatásokat elhelyezni az ideiglenes kötĂ©s megerĹ‘sĂtĂ©sĂ©nek cĂ©ljábĂłl. A belsĹ‘ oldalon a hegesztĂ©st 8X2 mm profilĂş hegesztĹ‘szalaggal hajtjuk vĂ©gre.
A külső (látható) oldal hegesztését hasonló képen hajtjuk végre, mint a belső oldalon, azzal a különbséggel, hogy itt „A” profilú hegesztőpálcával dolgozunk ami gyakorlatilag egy háromszög keresztmetszetű huzal.
ElĹ‘ször a hegesztendĹ‘ rĂ©szen kialakĂtunk egy 90°-os nyĂlásszögű V bemarást.A hegesztĂ©s megkezdĂ©sĂ©nĂ©l felmelegĂtjĂĽk a pálcát Ă©s a munkadarabot az anyag olvadási hĹ‘mĂ©rsĂ©kletĂ©re, Ă©s folyamatos erĹ‘vel, a munkadarabra merĹ‘legesen nyomjuk bele a hegesztĹ‘pálcát a fĂşgába. A forrĂł levegĹ‘ a hozaganyagot Ă©s a bázisanyagot is megolvassza, Ă©s a nyomás hatására a kĂ©t anyag között diffĂşziĂł jön lĂ©tre.
A legutolsĂł feladat a hegesztett alkatrĂ©sz felĂĽletĂ©nek megmunkálása. A varrat Ă©s az ömledĂ©k felĂĽletbĹ‘l kiállĂł rĂ©szĂ©t szalagcsiszolĂłval lecsiszoljuk, sĂkba hozzuk, a varratot leellenĹ‘rizzĂĽk, Ă©s a hegesztĂ©si hibákbĂłl adĂłdĂł lyukakat javĂtĂłhegesztĂ©ssel műanyaggal feltöltjĂĽkk, majd azt ismĂ©t sĂkba csiszoljuk megszĂĽntetve a felĂĽleti egyenetlensĂ©geket. Ezután jön a finomcsiszolás, alapozás, fĂ©nyezĂ©s. Egy tökĂ©letesen vĂ©grehajtott javĂtásnál gyakorlatilag nem lehet Ă©szrevenni, hogy az alkatrĂ©sz törött volt, legfeljebb a munkadarab belsĹ‘ oldalán lehet felfedezni a hegesztĂ©s nyomait.